Dioda półprzewodnikowa

Dioda półprzewodnikowa jest jednym z podstawowych elementów elektronicznych. Strukturą wewnętrzną diody półprzewodnikowej jest złącze pn. Dioda posiada dwie elektrody:
• elektrodę dodatnią → anodę A
• elektrodę ujemną → katodę K
Cechą charakterystyczną diody półprzewodnikowej jest fakt iż przewodzi ona prąd elektryczny tylko w jednym kierunku, od anody A do katody K (ruch elektronów odbywa się w kierunku od katody do anody). Aby możliwy był przepływ prądu elektrycznego przez diodę półprzewodnikową potencjał elektryczny anody musi mieć większą wartość niż potencjał elektryczny katody.

Dioda prostownicza- symbol

Diodę półprzewodnikową można spolaryzować w kierunku przewodzenia lub w kierunku zaporowym. Polaryzacja w kierunku przewodzenia ma miejsce gdy potencjał elektryczny anody jest wyższy od potencjału katody, dioda spolaryzowana w kierunku przewodzenia przewodzi prąd elektryczny. Polaryzacja w kierunku zaporowym ma miejsce gdy potencjał katody jest wyższy od potencjału anody, dioda spolaryzowana zaporowo nie przewodzi prądu elektrycznego.

Dioda prostownicza - charakterystyka I=f(U)
Dioda prostownicza - charakterystyka I=f(U)

Diody znajdują szerokie zastosowanie w praktyce, stosowane są one w prostownikach, detektorach oraz wielu innych urządzeniach elektronicznych. Rzeczywiste diody posiadają jednak ograniczenia, między innymi takie jak maksymalna dopuszczalna wartość prądu przepływającego przez diodę, maksymalne napięcie przy polaryzacji zaporowej, pasmo przenoszenia i inne.