Metoda prądów oczkowych

Metoda oczkowa opiera się na napięciowym prawie Kirchhoffa. Równania metody oczkowej łączą w sobie sumę źródeł napięcia w oczkach z napięciami wywołanymi poprzez prądy oczkowe. Korzystając z metody oczkowej trzeba pamiętać o transformowaniu źródeł prądu do postaci źródeł napięcia. Poprzez gałęzie oczek obwodów przepływają wówczas prądy oczkowe. W przypadku gdy gałąź jest częścią dwóch oczek to jej prąd gałęziowy jest równy różnicy prądów oczkowych. Należy pamiętać o kierunku strzałek prądów oczkowych. Prądy te płyną przez oczka zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Metoda oczkowa – wyprowadzenie

Obwody elektryczne - wyprowadzenie równań metody oczkowej na przykładzie obwodu prądu stałego.

Wyprowadzenie wzorów dla metody oczkowej lub inaczej metody prądów oczkowych. Metoda oczkowa wyprowadzona jest z równań prądowych i napięciowych Krichhoffa. Metoda prądów oczkowych polega na wyrażeniu prądów gałęzi wewnętrznych za pomocą prądów gałęzi zewnętrznych. Pierwsza część wprowadzenia opiera sie o pierwsze prawo Kirchhoffa. Następnym krokiem jest zapisanie równań drugiego prawa Kirchhoffa oraz uwzględnienie w nich uzyskanych uprzednio równań opisujących prądy gałęzi wewnętrznych. Ostatecznie dokonując odpowiednich przekształceń otrzymujemy równania na prądy oczkowe.

Metoda prądów oczkowych – wyprowadzenie

Metoda oczkowa – zadanie 1

Obwody elektryczne - wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu stałego z zastosowaniem metody prądów oczkowych - zadanie 1.

Wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu stałego. Przykładowy obwód elektryczny składa się z dwóch źródeł prądu, źródła napięcia oraz czterech rezystorów.

Metoda oczkowa – zadanie 1

Metoda oczkowa – zadanie 2

Obwody elektryczne - wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu stałego z zastosowaniem metody prądów oczkowych - zadanie 2.

Obwód elektryczny rozwiązany z zastosowaniem metody potencjałów węzłowych. W metodzie węzłowej rozwiązywania obwodów elektrycznych należy pamiętać o uziemieniu jednego z węzłów. W metodzie tej zakładamy że wartość potencjału jednego z węzłów jest równa zero. Metoda węzłowa opiera się na pierwszym prawie Kirchhoffa. Zasadę jej działania można łatwiej zapamiętać stosując się do zasady że „nie widzi” ona fizycznych źródeł napięcia, oznacza to że źródła napięcia transformujemy do postaci źródła prądu.

Metoda oczkowa – zadanie 2

Metoda oczkowa – zadanie 3

Obwody elektryczne - wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu zmiennego z zastosowaniem metody prądów oczkowych - zadanie 3.

Bez pierwszego i drugiego prawa Kirchhoffa nie powstałyby metody oczkowa i węzłowa. Obie te metody ułatwiają rozwiązywanie obwodów elektrycznych, po dobrym zapoznaniu się z ich zasadami obwód elektryczny można „szybciej” rozwiązać. Na stronie zamieszczony jest przykład w którym obwód elektryczny jest rozwiązany zarówno metodą potencjałów węzłowych i metodą prądów oczkowych. Jeżeli ktoś poszukuje źródeł tych metod to warto zerknąć na wyprowadzenie metody potencjałów węzłowych lub wyprowadzenie metody prądów oczkowych.

Metoda oczkowa – zadanie 3

Metoda oczkowa – zadanie 4

Obwody elektryczne - wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu zmiennego z zastosowaniem metody prądów oczkowych - zadanie 4.

Zastosowanie metody prądów oczkowych do wyznaczenia prądów gałęziowych i napięć w obwodzie prądu zmiennego. Obwód elektryczny zbudowany jest z dwóch źródeł napięcia sinusoidalnego, jednego źródła prądu, dwóch kondensatorów, cewki i rezystora. Korzystając z metody prądów oczkowych posługujemy się zasadą, że „nie widzi” ona fizycznych źródeł prądu. Źródła prądu występujące w obwodzie muszą być transformowane do postaci źródeł napięcia.

Metoda oczkowa – zadanie 4

Metoda oczkowa – zadanie 5

Obwody elektryczne - wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu zmiennego z zastosowaniem metody prądów oczkowych - zadanie 5.

Bez pierwszego i drugiego prawa Kirchhoffa nie powstałyby metody oczkowa i węzłowa. Obie te metody ułatwiają rozwiązywanie obwodów elektrycznych, po dobrym zapoznaniu się z ich zasadami obwód elektryczny można „szybciej” rozwiązać. Na stronie zamieszczony jest przykład w którym obwód elektryczny jest rozwiązany zarówno metodą potencjałów węzłowych i metodą prądów oczkowych. W obwód elektryczny włączony jest watomierz. Jeżeli ktoś poszukuje źródeł tych metod to warto zerknąć na wyprowadzenie metody potencjałów węzłowych lub wyprowadzenie metody prądów oczkowych.

Metoda oczkowa – zadanie 5

Dodaj komentarz