Prawa Kirchhoffa dla obwodów elektrycznych są jednymi z najbardziej fundamentalnych w elektrotechnice. Pierwsze prawo Kirchhoffa wywodzi się z znanej nam z fizyki zasady zachowania ładunku elektrycznego. Drugie prawo Kirchhoffa wywodzi się z najbardziej fundamentalnej zasady w fizyce, czyli z zasady zachowania energii. Liczba równań Kirchhoffa potrzebnych do rozwiązania obwodu elektrycznego wyrażona jest według poniższych reguł:
-
Dla prądowego prawa Kirchhoffa liczba równań jest równa liczbie „n” węzłów minus jeden
IK. → (n-1) -
Dla napięciowego prawa Kirchhoffa liczba równań jest równa
liczbie „m” gałęzi w obwodzie
minus liczba równań dla pierwszego prawa Kirchhoffa
IIK. → m-(n-1)
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 1
Zastosowanie praw Kirchhoffa do wyznaczenia prądów i napięć w obwodzie prądu stałego. Obwód elektryczny zbudowany jest z czterech źródeł napięcia i pięciu rezystorów.
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 2
Wyznaczanie prądów gałęziowych i napięć na elementach w obwodzie elektrycznym prądu stałego. Obwód elektryczny posiada w swojej topologii trzy źródła napięcia, dwa źródła prądu oraz pięć rezystorów.
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 3
Wyznaczanie prądów gałęziowych i napięć na elementach w obwodzie elektrycznym prądu stałego. Obwód elektryczny posiada w swojej topologii trzy źródła napięcia, dwa źródła prądu oraz z czterech rezystorów.
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 4
Wykorzystanie praw Kirchhoffa do transformacji szeregowej gałęzi z źródłem napięcia i rezystorem do postaci źródła prądowego.
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 5
Obwód elektryczny posiada jako element składowy diodę Zenera. Dioda Zenera połączona jest równolegle z rezystorem obciążenia. W przykładzie zastosowane zostaną prawa Kirchhoffa dla obwodów elektrycznych w celu wyznaczenia prądu przepływającego przez rezystor Ro. Napięcie zasilające zmienia się w pewnym przedziale. Napięcie Zenera diody jest znane. W przykładzie wyznaczony zostaje prąd maksymalny Io_max i Io_min przepływający przez rezystor Ro.
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 6
Prawa Kirchhoffa zostaną zastosowane do wyznaczenia napięć i prądów gałęziowych w obwodzie prądu zmiennego. Obwód elektryczny zbudowany jest źródła prądu sinusoidalnie zmiennego oraz źródła napięcia sinusoidalnie zmiennego. Obwód elektryczny zbudowany jest także z dwóch rezystorów, dwóch cewek i kondensatora. Z każdym element bierny posiada impedancję. Wszystkie wielkości w obwodzie opisane są za pomocą liczb zespolonych.
• źródło napięcia Vs=10+j·5[V]
• źródło prądu Is=1[A]
• impedancja cewki L1 ZL1=j·5[Ω] → ZL1=XL1=5[Ω]
• impedancja cewki L2 ZL2=j·2[Ω] → ZL2=XL2=2[Ω]
• kondensatora C1 ZC1=-j·1[Ω] → ZC1=XC1=1[Ω]
• impedancja rezystora R1 ZR1=1[Ω] → ZR1=R1=1[Ω]
• impedancja rezystora R2 ZR2=1[Ω] → ZR2=R1=1[Ω]
Prawa Kirchhoffa dla obwodu prądu zmiennego – zadanie 6
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 7
Prądy gałęziowe zostaną wyznaczone w obwodzie prądu stałego. Obwód elektryczny zbudowany jest z źródła napięcia V1, dwóch rezystorów R1 i R2, kondensatora C1 i cewki L1. Analiza dla tego obwodu zostanie przeprowadza przy założeniu że znajduje się on w stanie ustalonym. W stanie ustalonym obwodu prądu stałego idealną cewkę traktujemy jako zwarcie a idealny kondensator jako przerwę w obwodzie. Oczywiście w rzeczywistości elementy idealne są wyimaginowane, ponieważ cewka zawsze posiada niezerową rezystancję a kondensator zawsze posiada niezerową upływność.
Prawa Kirchhoffa dla obwodu prądu stałego – zadanie 7
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 8
Prawa Kirchhoffa zostaną zastosowane w obwodzie prądu stałego. Obwód elektryczny zbudowany jest z dwóch źródeł napięcia i pięciu rezystorów. W zadaniu najpierw obliczona zostanie rezystancja zastępcza obwodu. Rezystancja zastępcza zostanie wykorzystana do obliczenia prądu pobieranego przez obwód z źródła zasilania. Prąd pobierany z źródła zasilania obliczony zostanie z użyciem prawa Ohma.
Prawa Kirchhoffa dla obwodu prądu stałego – zadanie 8
Prawa Kirchhoffa w obwodzie elektrycznym – zadanie 9
Wyznaczanie prądów i napięć w obwodzie prądu przemiennego. Obwód elektryczny zbudowany jest z źródła napięcia sinusoidalnego E, źródła prądu Is, rezystora R1, cewki L1 i kondensatora C1. Rachunki przeprowadzone w zadaniu przeprowadzone są z zastosowaniem liczb zespolonych. Dane w zadaniu są następujące:
• E=10[V]=10·ej·0
• Is=0,25·(1-j)[A]
• ZL1=j·ω·L1[Ω]
• ZC1=-j·1/(ω·C1)[Ω]
• ZR1=R1[Ω]
• ω=2·π·f[rad/s]