Filtry pasywne

Filtry pasywne sÄ… jednymi z podstawowymi ukÅ‚adów stosowanych w obwodach elektrycznych. Jak sama nazwa wskazuje skonstruowane sÄ… one w oparciu o elementy bierne(pasywne) takie rezystor R, kondensator C i cewka L. Impedancje wymienionych elementów zależą od czÄ™stotliwoÅ›ci, w przypadku rezystancji jej znaczÄ…ca zależność od czÄ™stotliwoÅ›ci przejawia siÄ™ dla bardzo dużych czÄ™stotliwoÅ›ci. Zależność rezystancji od czÄ™stotliwoÅ›ci zwiÄ…zane jest z zjawiskiem wypierania prÄ…du (zjawisko naskórkowoÅ›ci → eng. skin effect). Z powodu zjawiska naskórkowoÅ›ci zmniejsza siÄ™ przekrój czynny przewodnika co zwiÄ…zane jest z przepÅ‚ywem prÄ…du po części przekroju bliższej zewnÄ™trznej części przewodnika. Każdy filtr posiada charakterystykÄ™ przenoszenia, która przedstawia jak stosunek sygnaÅ‚u wyjÅ›ciowego do wejÅ›ciowego w funkcji czÄ™stotliwoÅ›ci. Dla każdego filtru okreÅ›lona jest wartość jego czÄ™stotliwoÅ›ci granicznej fg. CzÄ™stotliwość graniczna równa jest czÄ™stotliwoÅ›ci dla której tÅ‚umienie filtra jest wiÄ™ksze niż 3[dB]. W praktyce filtry majÄ… bardzo szerokie zastosowanie stosowane sÄ… ukÅ‚adach zasilajÄ…cych, ukÅ‚adach pomiarowych oraz wielu innych. W przypadku ukÅ‚adów pomiarowych filtry stosujemy w celu odciÄ™cia nieinteresujÄ…cych nas czÄ™stotliwoÅ›ci. Wyobrazić można sobie tutaj ukÅ‚ad dokonujÄ…cy przetwarzajÄ…cy dÂzwiÄ™k w zakresie pasma sÅ‚yszalnoÅ›ci przez czÅ‚owieka. Zakres czÄ™stotliwoÅ›ci sÅ‚yszalnoÅ›ci czÅ‚owieka to 16[Hz] do 20[kHz]. CzÄ™stotliwoÅ›ci poza granicÄ… pasma można odfiltrować z widma sygnaÅ‚u, ponieważ poprzez zjawisko aliasingu mogÄ… zakłócić sygnaÅ‚ mierzony.

Filtr dolnoprzepustowy

Filtr pasywny dolnoprzepustowy.

Transmitancja oraz charakterystyki amplitudowa i fazowa dla filtru dolnoprzepustowego. Filtr dolnoprzepustowy zbudowany jest z kondensatora C i rezystora R. Napięcie wejściowe filtru podawane jest między zaciski szeregowo połączonych rezystora i kondensatora. Napięcie wyjściowe to napięcie na kondensatorze. Jeden z styków kondensatora podłączony jest do masy. Filtr dolnoprzepustowy "przepuszcza" częstotliwości do pewnej częstotliwości granicznej fg. Reaktancja kondensatora jest odwrotnie proporcjonalna iloczynu do częstotliwości f i jego pojemności C. Dla niskich częstotliwości jego reaktancja jest duża, a dla wysokich częstotliwości jego reaktancja będzie mała. Przy dużych częstotliwościach reaktancja kondensatora maleje, a co za tym idzie wzrasta wartość prądu przepływającego przez niego. Impedancja idealnego kondensatora ma tylko jedną składową a jest nią reaktancja pojemnościowa XC. Jak można zauważyć dla dużych częstotliwości kondensator C będzie zwierał sygnał do masy.

Filtr dolnoprzepustowy

Filtr górnoprzepustowy

Filtr pasywny górnoprzepustowy.

Transmitancja oraz charakterystyki amplitudowa i fazowa dla filtru górnoprzepustowego. Filtr górnoprzepustowy zbudowany jest z kondensatora C i rezystora R. Napięcie wejściowe filtru podawane jest między zaciski szeregowo połączonych rezystora i kondensatora. Napięcie wyjściowe to napięcie na rezystorze. Jeden z styków rezystora podłączony jest do masy. Filtr górnoprzepustowy "przepuszcza" częstotliwości od pewnej częstotliwości granicznej fg. Reaktancja kondensatora jest odwrotnie proporcjonalna do iloczynu częstotliwości f i jego pojemności C. Dla niskich częstotliwości jego reaktancja jest duża, a dla wysokich częstotliwości jego reaktancja będzie mała. Przy dużych częstotliwościach reaktancja kondensatora maleje, a co za tym idzie wzrasta wartość prądu przepływającego przez niego. Impedancja idealnego kondensatora ma tylko jedną składową a jest nią reaktancja pojemnościowa XC. Jak można zauważyć dla dużych częstotliwości kondensator C będzie "przepuszczał" sygnał.

Filtr górnoprzepustowy

Filtr środkowoprzepustowy

Filtr pasywny środkowoprzepustowy.

Transmitancja oraz charakterystyki amplitudowa i fazowa dla filtru środkowo przepustowego. Filtr środkowoprzepustowy zbudowany jest z szeregowo połączonych filtrów górnoprzepustowego i dolnoprzepustowego. Filtr środkowoprzepustowy nazywany jest również filtrem pasmowo przepustowym. Filtr ten charakteryzuje się dwiema częstotliwościami granicznymi, które nazywane są dolną częstotliwością graniczną oraz górną częstotliowścią graniczną.

Filtr środkowoprzepustowy

Filtr środkowozaporowy z mostkiem Wiena-Robinsona

Filtr pasywny środkowozaporowy z mostkiem Wiena-Robinsona.

Transmitancja oraz charakterystyki amplitudowa i fazowa dla filtru środkowozaporowego z mostkiem Wiena-Robinsona. Filtr środkowozaporowy tłumi częstotliwości w obrębie pasma wyznaczonego przez jego częstotliwość graniczną.

Filtr środkowozaporowy z mostkiem Wiena-Robinsona

Filtr środkowozaporowy z mostkiem podwójne T

Filtr pasywny środkowozaporowy z mostkiem podwójne T.

Transmitancja oraz charakterystyki amplitudowa i fazowa dla filtru środkowozaporowego z mostkiem Wiena-Robinsona. Filtr środkowozaporowy tłumi częstotliwości w obrębie pasma wyznaczonego przez jego częstotliwość graniczną.

Filtr środkowozaporowy z mostkiem podwójne T